News

3D-print i flåden – UltiMaker som en del af forsvarets frontlinje

3D-print i flåden – UltiMaker som en del af forsvarets frontlinje

3D-print i flåden – UltiMaker som en del af forsvarets frontlinje

Det kan være svært at forestille sig, hvordan 3D-printere anvendes i praksis i militæret – og især i flåden. Men tager man udgangspunkt i The Royal Netherlands Navy, bliver det tydeligt, hvor stor en forskel 3D-print faktisk kan gøre i operationer langt hjemmefra.

Lokale reservedele i verdenshavene

Flåden befinder sig ofte på lange missioner, hvor der ikke er adgang til klassiske forsyningslinjer. Vedligeholdelse af udstyr og fartøjer er afgørende, men logistikken forbundet med reservedele kan være både kompleks, dyr og pladskrævende. Skal delene flyves ud med helikopter, kan det tage flere uger og koste en formue – hvis det overhovedet er muligt.

Derfor har The Royal Netherlands Navy valgt at tage 3D-printteknologi med om bord. Hvert skib er nu udstyret med UltiMaker 3D-printere og et udvalg af materialer, som muliggør lokal produktion af nødvendige reservedele direkte på skibet.

Digitalt katalog og sikker software

Dele designes og testes først på flådens hovedkvarter i Den Helder. Når de er godkendt, tilføjes de til et digitalt katalog, som besætningen får adgang til. Når en reservedel er nødvendig, vælger mandskabet blot den rigtige model og printer den ombord – hurtigt, sikkert og effektivt.

Alt dette understøttes af UltiMakers Cura-software, som lever op til flådens høje krav om IT-sikkerhed og pålidelighed.

Materialer til ekstreme forhold

I flådens miljø er der behov for stærke og holdbare materialer. Derfor anvendes filamenttyper som ABS, PETG og kulfiberforstærkede materialer, som kan modstå varme, UV, fugt og mekanisk belastning.

Det giver mulighed for at printe funktionelle emner, der kan holde til det hårde liv til søs – uden at fylde lastrummet op med ekstra komponenter.

Kan en 3D-printet komponent løfte 12 tons?

Det næste skridt i udviklingen blev sat i gang i samarbejde med UltiMakers ingeniørteam, Covestro og den hollandske flåde. Målet: at udvikle en 3D-printet forbindelsesdel, der kunne løfte et 12 tons pansret køretøj.

Projektet blev grundigt analyseret – alle specifikationer og belastningspunkter blev kortlagt, og designet blev optimeret via simulering og topologioptimering. Herefter blev leddet printet i det kulfiberforstærkede materiale Addigy® F1030 CF10, kendt for sin styrke og lagbinding.

Resultaterne overraskede alle

To versioner af forbindelsesleddet blev testet:

  • 1 kg versionen modstod 12 tons

  • 2 kg versionen modstod hele 38 tons

Testene viste næsten perfekte sammenfald med simuleringerne – kun 2-3 % afvigelse.

Men vigtigst af alt: da flåden koblede det 2 kg tunge, 3D-printede forbindelsesled til et 12 tons pansret køretøj i felten, løftede det uden problemer.

En ny æra for forsyning og beredskab

UltiMaker har med dette projekt vist, at 3D-print ikke kun er til prototyper og hobbybrug – det kan også levere funktionelle og stærke dele til militære operationer i yderste konsekvens.

Flådens brug af 3D-print er et skoleeksempel på, hvordan digital fremstilling og mobile løsninger kan optimere beredskabet, reducere logistik og skabe fleksibilitet i missioner langt fra hjemlandet.

Vil du selv arbejde med UltiMaker?

Hos 3D Eksperten tilbyder vi hele sortimentet af UltiMaker 3D-printere, filament og tilbehør, som gør det muligt at printe med præcis de materialer og funktioner, som også flåden benytter. Du kan blandt andet se nærmere på UltiMaker - Factor 4 og hele S-serien - herunder S3, S5, S7, S8 og det nyeste skud på stammen; UltiMaker - S6.

Uanset om du arbejder med produktudvikling, reservedele eller undervisning, kan UltiMaker give dig en professionel løsning med høj driftssikkerhed – klar til at levere resultater i den virkelige verden.

Tidligere
Crealty 3D - Ender-5 Max
Næste
SUNLU – FilaDryer E2
Emil Sahlin
Ejer og 3D specialist

Emil Sahlin

Emil Sahlin har siden 2012 været en markant skikkelse inden for 3D print teknologi i Danmark. Som en af landets første forhandlere har han spillet en central rolle i introduktionen og udbredelsen af 3D printere.

Emil er ejer af 3D Eksperten, hvor han dagligt yder professionel rådgivning og vejledning til kunder, og sikrer dem de bedste løsninger inden for 3D print. Læs mere om Emil her.