SUNLU – FilaDryer E2
Se med i videoen herunder, hvor Dennis laver en unboxing og gennemgår funktionerne i SUNLU – FilaDryer – E2:
Mere end bare en filamenttørrer
SUNLU – FilaDryer – E2 er ikke blot en klassisk filamenttørrer – den fungerer også som anealer, hvilket betyder, at du også kan efterhærde dine print direkte i maskinen.
Plads til de store spoler
E2 er rummelig og fleksibel. Ifølge producentens egne data kan maskinen rumme:
-
2 x 2kg spoler
-
1 x 3kg spole
Bemærk, at disse tal tager udgangspunkt i SUNLU-spolers dimensioner– andre spoler kan variere en smule i størrelse.
Anealing – varmebehandling for øget styrke
Med i pakken følger en hærdebakke, som placeres inde i maskinen. Her kan du lægge dine færdigprintede emner, som så langsomt opvarmes og afkøles. Dette kaldes anealing – en proces, der forbedrer emnets styrke og varmebestandighed.
Eksempel: Et emne printet i PLA vil typisk krympe en smule under processen, men til gengæld opnå langt bedre varmebestandighed – helt op mod 100 °C – og samtidig blive betydeligt mere holdbart.
Der medfølger også varmebestandige handsker, som vi klart anbefaler at bruge, når du fjerner de varme emner fra bakken.
Funktioner, der gør en forskel
SUNLU – E2 er bygget med fokus på funktionalitet og kvalitet:
-
Solidt låg med magnetlukning – hjælper med at holde varmen stabilt inde i maskinen
-
Mulighed for direkte print via PTFE-rør – ideelt til fx TPU, der kræver ekstra lav fugt
-
Stort farvedisplay – nem og intuitiv betjening
-
Forudindstillinger for de fleste filamenttyper, herunder PLA, PETG, PVA, TPU, ABS, ASA og PC – ét klik og du er i gang!
Klar til print med tørt og stærkt filament
Hos 3D Eksperten finder du både SUNLU - FIlaDryer - E2 og et bredt udvalg af filamenttørrere, der passer til alle behov og budgetter. Har du spørgsmål til, hvilken løsning der passer bedst til din opsætning, hjælper vi dig selvfølgelig gerne.